www.cywinska.waw.pl


"Historyczny i uczuciowy rollercoaster" - Halina Bober
"Książka lepsza od podręcznika historii" - Andreas
Inne rekomendacje

 


Historyczny i uczuciowy rollercoaster

"Trzy kroki od miłości, dwa kroki od śmierci", to kolejna, czwarta już książka Jolanty Cywińskiej. Tym razem autorka podjęła próbę spojrzenia na świat elementarnych ludzkich uczuć i wartości w czasach, gdy burzony jest stary porządek i nadchodzi nowy, złowieszczy ład, a człowiek miotany rozterkami z trudem odnajduje drogę, którą chciałby w życiu podążać. Książka przypomina historyczny i uczuciowy rollercoaster. Akcja zaczyna się od leniwego słonecznego lata 1939, a potem... katastrofa za katastrofą. Już na samym początku uwagę czytelnika przykuwa infernalna okładka — twarze bohaterów na tle płonącej Warszawy. Tytuł też jest intrygujący. Chociaż sugeruje kolejny "wojenny romans", romansem nie jest. Co prawda w książce znajdujemy pełne dramatyzmu wątki miłosne, ale tak naprawdę jest to mała epopeja, która pokazuje jak brutalna historia rujnuje codzienne ludzkie życie, niszczy marzenia i zmienia ludzi. Bardzo sugestywnie poprowadzone losy bohaterów sprawiają, że razem z bohaterami głęboko przeżywamy chwile grozy w czasie wojny i po jej zakończeniu. W pewnym sensie ta książka może stanowić doskonałe uzupełnienie podręczników historii, gdyż opiera się nie tylko na faktach historycznych, ale także pokazuje emocje bohaterów, ich rozterki, ból, rozpacz. I przyznać muszę, że ta lektura jeszcze bardziej uświadomiła mi, co w tym trudnym okresie pożogi wojennej przeżywali młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzili w dorosłe życie. Jak zaznacza w opisie książki wydawca, wojna to z jednej strony brutalny kataklizm, a z drugiej czas bohaterskich czynów. Ale czy każdy musi być bohaterem? Czy zrodzona miłość nie staje się po trosze zakładnikiem woli przetrwania? Wymuszone w czasie wojny kompromisy pozwalają przeżyć, jednak czy pozwalają żyć w zgodzie z samym sobą i zaznać szczęścia? W książce Jolanty Cywińskiej odnajdujemy echa tych właśnie pytań.
Halina Bober, 2016

Książka lepsza od podręcznika historii

Mocna pozycja! Zaczyna się spokojnie, ale na horyzoncie widać już ciemne chmury. Potem epicki opis września 1939 w Warszawie - ta niezłomna wiara w zwycięstwo i w pomoc sojuszników. A to dopiero początek dramatu, który de facto doprowadzony jest do lat dziewięćdziesiątych. Aż za dobrze wyszła autorce ta książka. Lektura książki okazała się prawdziwą, bardzo realistyczną podróżą w czasie - bilet kosztował 32 PLN... ale warto było. Nieraz podczas czytania pięści same zaciskały się z wściekłości, ale i żalu nad tym co spotkało Polskę i Polaków. Losy czwórki bohaterów skrzyżowano tak przewrotnie, że przy okazji pokazano, i to bez żadnej poprawności politycznej, spory kawałek historii Polski. Stracone, przegrane całe pokolenia. Degradacja elit i awans najgorszego elementu - nawet dzisiaj trudno się z tym pogodzić. Jak już ktoś napisał wcześniej w pewnym sensie ta książką jest lepsza od podręcznika historii, bo pokazuje nie tylko fakty, ale i to co działo się w głowach młodych ludzi, którzy musieli żyć, kochać, podejmować wybory w tych fatalnych czasach. Tak solidnej książki dawno nie miałem w ręku - 9/10.
P.S. Idealnie trafiona okładka i tytuł.
Andreas, portal Lubimy Czytać, 2016

Inne rekomendacje

"Po lekturze tej książki zrozumiesz swoich rodziców, dziadków i pradziadków oraz ich utracony świat. Piękna historia bez szans na szczęśliwy koniec."

"Jeśli już znasz historię lat 1939-1989, to dowiedz się co myśleli i czuli zwykli ludzie. Sugestywnie przedstawiony upadek elit i awans najbardziej nikczemnych jednostek. A wszystko to w tyglu ludzkich uczuć uchwyconych w rozżarzone cęgi historii."

"Mała epopeja i jazda bez trzymanki przez najnowszą historię Polski. Od epickiego września 1939 po kres powojennego złowieszczego ładu. Lektura obowiązkowa dla tych wszystkich, którzy chcą zrozumieć wojenną i powojenną katastrofę naszego narodu."